Strona Główna < OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

7

11 2015

czujniki

"Czadowe" czujki

by K.O.Ochrona ppoż.

Na początek trochę chemii, jak podają podręczniki do chemii, tlenek węgla zwany potocznie czadem to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków węgla o silnych własnościach toksycznych. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz o nieco mniejszej gęstości od powietrza (przy takiej samej temperaturze). Jest gazem palnym, na powietrzu pali się niebieskim płomieniem, tworząc dwutlenek węgla. W naturze występuje w gazach kopalnianych.
Źródłami powstania tlenku węgla poprzez działalność człowieka jest większość wysokotemperaturowych procesów technologicznych, w których paliwem jest przede wszystkim węgiel i ropa naftowa (przemysł energetyczny, hutniczy, chemiczny) oraz spaliny samochodowe (silniki spalinowe).
Tlenek węgla powstaje również, co jest ważne dla tego artykułu, przez spalanie węgla w niewystarczającej ilości tlenu (jest to źródło czadu w urządzeniach grzewczych oraz podczas pożarów).
Do zatrucia tlenkiem węgla może dojść podczas pożaru budynku, niepełnego spalania produktów opałowych, nieszczelności instalacji grzewczych, przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych oraz przy niedostatecznej wentylacji pomieszczeń. Co więc możemy zrobić by uchronić siebie i bliskich przed niejednokrotnie śmiertelnym zaczadzeniem?
Jak podaje do informacji publicznej Państwowa Straż Pożarna by zapobiec zatruciu tlenkiem węgla należy:
• nie dokonywać przeróbek kominów na własną rękę, czyścić oraz wykonywać prace konserwacyjne z pomocą fachowców,
• regularnie przeprowadzać kontrole techniczne kuchenek gazowych, piecyków, itp.,
• sprawdzać szczelność przewodów kominowych oraz to czy w kominie jest dostateczny ciąg powietrza (np. za pomocą kartki papieru przyłożonej do kratki wentylacyjnej-, jeżeli kartka przywiera do kratki wentylacyjnej, ciąg powietrza jest prawidłowy),
• nigdy niczym nie zasłaniać kratek wentylacyjnych,
• wietrzyć pomieszczenia, w których dochodzi do procesu spalania (łazienki wyposażone w piecyki gazowe, kuchnie), a najlepiej zapewnić niewielkie rozszczelnienie znajdujących się tam okien,
• nie dogrzewać pomieszczeń mieszkalnych piecykami gazowymi bez atestu,
• nabyć specjalne czujniki ostrzegające przed wydobywaniem się tlenku węgla…

No właśnie czujniki. Na rynku jest ich bardzo wiele od czujników gazu, poprzez czujniki dymu, po detektory przeciwpożarowe, trudno, więc tak od razu wybrać odpowiedni. Szczególnie, gdy jest nam proponowany czujnik gazu, a przecież tlenek węgla jest właśnie gazem. W takim wypadku najlepiej jest kupić czujnik dedykowany właśnie do wykrywania czadu. Jest to niewielkie urządzenie pracujące w oparciu o technologię półprzewodnikową, wykrywające nawet niewielkie stężenie tlenku węgla (0,005%) poprzez uruchomienie alarmu dźwiękowego i świetlnego.

Taki wykrywacz tlenku węgla warto zamontować:
• w łazienkach i kuchniach, gdzie znajdują się gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania,
• w salonach z kominkiem,
• w pomieszczeniach ogrzewanych przenośnymi grzejnikami gazowymi i piecykami naftowymi (o ile urządzenia nie posiadają wbudowanych czujników),
• w pokojach, w których znajdują się piece kaflowe,
• w domowych kotłowniach węglowych lub opalanych drewnem.

Przy wyborze czujnika czadu powinno sie zwróć uwagę czy posiada certyfikat potwierdzający przeprowadzenie testów w oparciu o normę PN – EN 50291. Firma produkująca czujniki by otrzymać certyfikat musi przestrzegać dokładnie wszystkich zawartych w przepisach warunków produkcyjnych. Dzięki temu mamy pewność, że produkt, który nabyliśmy jest wolny od wad, a to ważne szczególnie w przypadku takiego urządzenia.
Na rynku można także kupić urządzenia 2 w 1, które w jednej obudowie zawierają czujniki gazu i tlenku węgla. Polecane są do mieszkań i domów, gdzie centralne ogrzewanie zasilane jest kotłami gazowymi lub woda ogrzewana jest piecykiem gazowym. Ważne, więc by wiedzieć, nawet mieszkając w bloku, czy tzw. centralne jest w jakikolwiek sposób wspomagane. Instalując czujnik należy z kolei pamiętać, że czad jest gazem o niższej gęstości niż powietrze, co oznacza, że będzie się utrzymywał na niewielkiej wysokości nad powierzchnią, dlatego czujniki czadu umieszcza się na wysokości 140-150 cm. Inna przydatna wiedza to objawy zatrucia tlenkiem węgla, które są zależne od jego stężenia w powietrzu oraz czasu ekspozycji. Oczywiście nikt na pamięć nie będzie się uczył stężeń gazu i jego możliwych skutków dla organizmu. Wystarczy jednak, że wiemy, iż tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym i to tylko nasz organizm może zdradzić, że coś się dzieje.

A co jeśli nie mieliśmy czujnika czadu, a jednak doszło do ulatniania się gazu lub ktoś zasłabł a my podejrzewamy, że to na skutek wydobywającego się tlenku węgla? W takim przypadku należy:
• jak najszybciej otworzyć okna,
• wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce,
• wezwać służby ratownicze,
• w miarę swojej wiedzy i możliwości zakręcić źródło ulatniającego się tlenku węgla,
• a przede wszystkim nie wpadać w panikę i działać!

preloader